Výživa

   Chceme-li dopřát našim psům dlouhý a zdravý život, měli bychom dbát na výživu, která je v tomhle ohledu zásadní. Nechceme zde kázat o tom co je a není správný způsob krmení, ale rádi bychom vám přiblížili způsob, který se osvědčil nám, a kterým dnes krmíme my.

     Naše první tři pyrenejské horské psy jsme odchovali primárně na granulích. Snažili jsme se vždy volit ty „lepší“, super prémiové atd. Občas dostali na přilepšenou kosti na okus, nebo jiné dobroty, o kterých jsme byli přesvědčeni, že jim prospívají. Až s pořízením našeho čtvrtého pyreneje jsme začali měnit pohled na způsob krmení. Zamilovali jsme se do záběrů malých chlupatých kuliček svádějících boj s kachními srdíčky. Po porovnání kondice ve stejném věku s našimi předchozími psi padlo rozhodnutí dát šanci syrové stravě. 

     Způsob našeho krmení bychom definovali jako kombinaci B.A.R.F. a primordiální formy stravy. Krmnou dávku sestavujeme ze svaloviny, kostí, vnitřností a dalších komponentů v poměrech, které se mění u jednotlivců v závislosti na věku, kondici, zdravotním stavu, aktivitě a dalších faktorech. Zpočátku jsme v tomto způsobu krmení trochu tápali, a tak jsme se částečně řídili dobře míněnými radami od jiných chovatelů a majitelů, které se nám ale nijak zvlášť neosvědčily. To nás vedlo k tomu, oslovit paní Langerovou, certifikovanou výživovou poradkyni pro psy (noran.cz). Hned od počátku v nás budila důvěru především tím, že sama taky chová a vlastní stejné plemeno. Předpokládali jsme tedy, že její zkušenosti a znalosti o plemeni pomůžou lépe pochopit potřeby našich psů. Zpočátku jsme vše poctivě vážili, abychom dostali poměry tzv. do oka. Na lednici s masem máme umístěny tabulky s přesnými krmnými dávkami pro každého jednoho psíka, kterého máme. Tyto tabulky nám slouží pro základní orientaci. U štěňat v růstu krmnou dávku dodržujeme podle tabulky, pravidelně o jejich kondici diskutujeme s výživovou poradkyní a čísla upravujeme na základě klíčových milníků v době růstu. Na „gram“ přesně přestáváme krmnou dávku počítat +/- v roce, kdy nám jako základ slouží poslední výpočet krmné dávky a toto množství upravujeme dle potřeb jednotlivců a jejich kondice. Dospělé psy krmíme 2x denně, štěňata ve věku 2-4 měsíců 3-4x denně a od 6 měsíce přibližně do roku 3x denně.

     Maso odebíráme z různých zdrojů. Něco z rozvozu, z řeznictví, místních jatek, od sousedů nebo lokálních farmářů. Zvěřinu jsme donedávna objednávali, teď už máme možnost odebírat od místního mysliveckého spolku a brzy budeme moci spoléhat i na jehněčí/skopové z vlastní produkce. Zásadně nikdy neodebíráme mletiny a salámky. Zpočátku jsme to zkusili, ale nejen že se z ní dělalo špatně nám, i psíci ohrnovali nosem. Odrazujícím momentem pak bylo to, že jsme v těchto mletinách objevili i věci, které jsme objevit nechtěli. Člověk nikdy neví, co se do těchto směsí dostane ať už omylem nebo z pouhé bezohlednosti výrobce vůči psům. Často se jedná o dohánění množství čímsi s vidinou co nejvyššího zisku za co nejnižší náklad. I z toho důvodu odebíráme maso jen kusové. Nekrmíme kuřecím masem (svalovinou), pokud se k němu nedostaneme z ověřených zdrojů. Krmnou dávku proto u nás tvoří především hovězí maso nebo zvěřina. Z kostí jsou to pak kachní křídla a krky, dále krůtí a husí krky, králičí skelet a hlavy. Důležitou část tvoří vnitřnosti. Denně podáváme v přiměřeném množství neprané/zelené dršťky (o jejich benefitu se dočtete na blogu noran.cz), hovězí játra a hovězí ledviny. Podáváme také ryby. Bohužel naše psy žádné sladkovodní ryby nijak zvlášť neoslovily, a proto kupujeme mořské. Nejčastěji to jsou sardinky a šproty. Často jezdíme do Norska na ryby a úlovky, které si přivezeme z části také zkrmujeme. V tomto případě se jedná o makrely, tresky, mníky a mnoho dalších. Občas přidáme ovoce a zeleninu. Tyto dvě složky nejsou v psím jídelníčku důležité, ostatně naši psi z toho nejsou nijak unešení, a proto si troufám říci, že se náš způsob krmení více přiklání k primordiální formě. Naši psi taky pravidelně dostávají velké kosti na okus jako hovězí žebra, morkové kosti, oháňku nebo vepřové nožičky. Dalšími komponenty v krmení jsou ovesné vločky nebo otruby, bylinky, olej z ostropestřce, lněný olej a vajíčka. Nepravidelně pak odebíráme od farmářů kozí a ovčí mléko, syrovátku, jogurty nebo kefíry. Všechny tyhle další komponenty patří spíš k B.A.R.F-u a nejsou každodenní součástí jídelníčku našich psů. Co se týče doplňků stravy, snažíme se vždy najít spíše přírodní alternativu a po průmyslově vyráběných doplňcích saháme až když je to nutné a jiná možnost se nenabízí.

    Občas se dočteme, že pastevečtí psi v minulosti, při jejich pracovním využití, neměli možnost se tímto způsobem stravovat. Podle knih bylo syrové maso podáváno spíše výjimečně. Stravu tvořil z velké části jakýsi šrot, syrovátka, kozí, ovčí mléko, eventuálně co si pes ulovil, nebo zbytky od pastýře. Tento fakt bychom neměli opomíjet. Měli bychom si však uvědomit také fakt, že většina majitelů a chovatelů těchto psů již nežije v odlehlých horských oblastech a psi už dávno nemají za úkol hlídat stádo o sto a více hlavách někde na otevřeném prostranství (tím netvrdíme, že takoví neexistují). Většina z nás žije buď přímo nebo blízko civilizace, a nejsme nuceni tímto způsobem krmit. Ostatně si myslíme, že tento způsob krmení vyplýval spíše z omezených možností, nebo lépe řečeno nemožnosti kvalitně krmit než z přesvědčení, že je to tak správně. Z čistě přírodního hlediska je pes pořád šelma. V přírodě by se uživil tím, co si uloví. K žádnému šrotu, zbytkům z vaření a kdoví čeho ještě by se nedostal. Nám se tento způsob krmení nijak nezamlouvá, rozhodně pro psy není přirozený a pokud nás k tomu situace nedonutí, nebudeme touto formou krmit.

     Nejsme žádní extrémní odpůrci granulí. Doma granule máme pouze pro případ „nouze“. Vyzkoušeli jsme více značek, ale nejsympatičtější nám zatím jsou ty od společnosti REICO. Tato rodinná společnost z Bavorska klade při výrobě důraz na minerální rovnováhu a vysokou kvalitu vstupních surovin. Od společnosti REICO odebíráme nejen granule, ale i mokrou stravu ve formě konzerv, které nejčastěji využíváme při cestování se psy. Tato společnost vyrábí kromě granulí a konzerv i různé bylinné směsi. O jednotlivých produktech a způsobu výroby se dočtete na webových stránkách společnosti ZDE.

     Náš způsob krmení nikomu nevnucujeme a netroufáme si hanit jiné formy krmení. Je to každého osobní volba, založena na možnostech, vědomostech a osobních zkušenostech.


Kachní křídla, hovězí játra, šproty, hovězí srdce, zelené dršťky - primordiální forma  


Kuřecí křídla, zvěřinový ožez, cejn, hovězí ledviny, slepičí vejce, sušená směs zeleniny, bylin a ovoce - Canvit, Roboran - Canvit, lněný olej - B.A.R.F


Kuřecí křídla, zvěřinový ořez, hovězí játra, pražma, prané hovězí dršťky, banán, borůvky, strouhaná mrkev a ledový salát - B.A.R.F.


Zvěřinový ořez, kachní krky, losos, hovězí dršťky, hovězí játra, slepičí vejce, sušená směs bylin, zeleniny a ovoce - Canvit, Roboran - Canvit, lososový olej - B.A.R.F


Hovězí ořez, sardinky, hovězí oháňka, hovězí ledviny - primordiální forma


Kachní krky, hovězí jazyk, vepřové srdce, směs sušeného ovoce - Canvit, petržel kudrnka - B.A.R.F


 Hovězí srdce, hovězí jazyk, hovězí játra, kuřecí skelet, borůvky, jahody, mrkev, libeček - B.A.R.F.