Matka

Astella z Farmy u Stromodomu

Otec

Oroix du Royaume d'Ursita

Informace pro zájemce 

V případě, že si vyberete štěňátko z mého chovu, uvítala bych aspoň jednu předchozí osobní návštěvu, než si štěňátko přijedete vyzvednout. Pokud by to z nějakého důvodu nebylo možné, budu trvat minimálně na telefonickém rozhovoru. Budu mít několik dotazů, abych se ujistila, že své psí mimino předávám do dobrých rukou. Rozhodně neprodávám štěňata na základě zpráv na sociálních sítích nebo e-mailech typu „mám zájem“, „za kolik“ nebo „cena“.  Na štěňata neposkytuji slevy a rozhodně je neprodávám na splátky (jak je bohužel v poslední době vidět na různých on-line inzerčních webech). Pokud má budoucí majitel problém zaplatit pořizovací částku za štěně, mám velké obavy, jak by zvládal zaplatit případné veterinární náklady (někdy několikanásobně vyšší, než je samotná pořizovací cena), pokud by náhodou k něčemu došlo. Za kvalitou svého odchovu si stojím. Své jedince nadstandardně vyšetřuji a snažím se vybírat i zdravé partnery. To však nezaručuje, že budou štěňata vždy na 100% zdravé. Jsou to živé bytosti, a na ty nelze poskytnout žádnou záruku. Snažím se dělat spojení přínosné pro plemeno, a nemít štěňata za každou cenu jen aby byli (více v sekci „Náš chov“). Štěňata od nás odjíždí nejdříve mezi 9.-10. týdnem života. Do svých nových domovů odjíždějí odčervená, očkovaná s veškerými dokumenty (řádná kupní smlouva, průkaz původu, očkovací průkaz petpassport), drobným „manuálem“ s doporučeními ohledně péče, výživy a výchovy, s pytlem krmiva a bohatou výbavičkou.

Odchov štěňat: 

Poslední dny před očekávaným porodem se na noc přesouvám z ložnice do části domu, kde má fena připravenou porodní bednu. Zde vidím přes prosklenou zeď ven na terasu, kde se fena zdržuje. Naši psíci nejsou zvyklí být uvnitř a teda i březí fena dává přednost pobytu venku. Nicméně, prostor volného pohybu hlavně v nočních hodinách) omezuji pouze na terasu, na které jí zavírám, aby mi v případě jakýchkoliv změn nic neuniklo a fena tak zůstala pod dohledem. Vzhledem k tomu, že máme nejbližší města poměrně daleko, již předem se domlouvám s veterinářem, který bydlí ve vedlejší vsi, aby byl v očekávaném termínu poblíž a v případě potřeby k dispozici. Je to dlouholetý rodinný přítel, kterému nedělá problém dorazit ani vprostřed hluboké noci, aby fenu po porodu zkontroloval a ujistil se, že je vše v pořádku. Zároveň je pro mě a také pro fenu lepší, že ji v tak emočně silných chvílích nemusím oddělovat od štěňat a vystavovat jí tak zbytečnému stresu ze separace a samotné cesty do neznámého prostředí, se štěňaty, či bez.

Štěňata se u nás rodí v nejrušnější části domu, kde celá rodina tráví nejvíce času. Samozřejmě zajišťujeme, aby byla fena počas porodu v naprostém klidu a ničím nerušena. Je naprostou samozřejmostí, že ani jeden z nás neodolá zastávce u porodní bedny a nenadělí si trochu mazlení se štěňaty. První 3 týdny jsou štěňata pouze doma, po třech týdnech, kdy je jejich termoregulace plně vyvinuta, je dávám přes den ven. Pokud jsou teploty příznivé, dávám je ven už o pár dní dřív než ve třech týdnech. Na první pobyty venku jim na terase stavím ohrádku. Na terase máme protiskluzovou dlažbu, nicméně, v prostoru ohrádky mají savé veterinární podložky VetBed, stejně tak jako v bedně. Později se stěhují do ohrádky na trávník. Bohužel je v našem případě ohrádka nebo ohradou vymezený větší prostor nutný – pozemek je totiž ve svahu a výškové rozdíly jsou řešeny zídkami, kde by štěňatům hrozil pád. Dokud jsou menší, mají vymezený menší prostor a tento pak zvětšujeme dle jejich potřeb. Nejideálnějším prostorem se však osvědčilo hřiště (tenisový kurt) s umělým trávníkem. Je to ideální povrch, který neklouže za žádných povětrnostních podmínek. Nejklidnější jsem právě, když jsou na hřišti – nehrozí jim tady žádné nebezpečí, mají se kam schovat v případě jakéhokoliv počasí, ať už fouká, prší nebo svítí slunce – je to obrovský prostor pro volný pohyb a mají zde k dispozici hromadu hraček. Na noc je zavírám do kotce – pro odpůrce kotců bych ale ráda definovala, jak vypadá „kotec“ u nás. Jsou to zastřešené výběhy o rozměrech 16m x 4m s automatickými napáječkami a termoregulačními boudami s protiskluzovým povrchem, s možností rozdělení na dvě části. Pokud je obzvlášť ošklivé počasí (bouřky, vánice), štěňata zde nechávám i přes den - mají zde poměrně dostatek prostoru. Celý pozemek je zajištěn kamerovým systémem, a tak je mám pod neustálým dohledem – což je výhoda, když člověk potřebuje udělat nějakou práci, nebo má neodkladné povinnosti, jinak s nimi trávím prakticky celý den. V prostorech vymezených pro štěňata se setkávají s nejrůznějšími věcmi. Setkají se se vším, co je na vsi běžné – zvuky traktoru, bagru, kompresoru, vrtaček a řezaček, motorových pil a dalších. Města máme poměrně daleko, takže v rámci socializace za námi jezdí kamarádi ze školy mého syna i s rodiči, sousedi, naši "dvorní" zaměstnanci (se kterými jsou ve styku od prvního dne) a jejich děti a vnoučata a samozřejmě i naše širší rodina. Samozřejmě že jsou ve styku i s ostatními členy smečky, nicméně ne se všemi najednou.

Co se týče pasteveckého odchovu – ten úplně "neprovozujeme". Samozřejmě se štěňata do styku se zvířectvem na pastvině dostanou, ale pouze za naší přítomnosti a pokud je nás doma víc. Charakter naší pastviny nám bohužel tento způsob odchovu prozatím neumožňuje – oplocení je řešeno elektrickým ohradníkem s mezerami, kudy by mohli štěňata utéct, a navíc pastvina přímo nenavazuje na dům a dvůr, abych na ně viděla. Do budoucna jsou ale v plánu změny, které nám doufám umožní bližší a častější kontakt štěňat se zvířaty. Nicméně i tak považuji styk s hospodářským zvířectvem pouze jako další interakci v rámci socializace. Nemyslím si, že tak malé štěně dokáže vnímat toto jako svou práci/povinnost, ostatně šestiměsíční štěně je mentálně na úrovni přibližně osmiletého dítěte. Nelze tedy mluvit o odchovu takovém či makovém – jedná se spíše o kopírování chování ostatních členů smečky a samozřejmě v určité míře i o pudech.

Štěňata, které zůstávají kvůli podmínkám importu do jiných zemí delší dobu, nebo se u nás zdrží z jiných důvodů déle, se věnujeme jako vlastním. Učíme je na vodítko (procházky v okolí), krátké jízdy autem – primárně cesty do školy a zpět a čím dál častěji tráví čas na pastvině se zbytkem smečky.

Krmení štěňat:

Štěňata jsou do tří týdnů primárně na mateřském mléku. Přibližně ve třech týdnech začínám krmit kaše – nejdřív s čerstvým kozím nebo ovčím mlékem, později do nich přidávám vajíčka a vlastní med, později i čerstvé maso. Postupně přecházíme na granule určené pro štěňata obřích plemen. Pravidelně dostávají i kvalitní čerstvé maso a kosti na okus, ze kterých jim nehrozí dávení malými kusy nebo úlomky. Podstatu krmení ale tvoří především granule, a to hlavně z důvodu, že ne všichni budoucí majitelé chtějí krmit masem. Odčervení, očkování a čipování provádím v doporučeném schématu.

Odchod štěňat pro mě není jednoduchý. Svěřit bytost, kterou s láskou vychováváte a pečujete o ní prakticky cizím lidem je velmi těžké. Proto budu ráda, když semnou budoucí majitelé zůstanou v kontaktu. Pravidelný přísun fotek a videí uvítám a na oplátku jsem vždy k dispozici, ať potřebujete cokoliv – poradit, nebo si jen něco sdělit a popovídat si.